RODO - klauzula informacyjna

Statut LO

Dokumenty szkolne:

Statut SP

Poradnia PP

OKE Kraków

Przydatne linki:

Kuratorium Oświaty

Towarzystwo Oświatowe im. S. Batorego

Multimedia:

Copyright © Społeczne Szkoły im. H. Ch. Andersena 

SPOŁECZNA TERAPEUTYCZNA SZKOŁA PODSTAWOWA 

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

IM. HANSA CH. ANDERSENA W LUBLINIE

zsst.andersen@wp.pl
ul. Przyjaźni 20 
20-314 Lublin
81 441 34 36

Drodzy Państwo!


Wszyscy jesteśmy zalewani informacjami o koronawirusie. Czy tego chcemy czy nie, newsy te trafiają także do naszych dzieci. Sytuacja taka wywołać może lęk, niepokój. Jak pomóc najmłodszym w miarę bezpiecznie i spokojnie przetrwać ten czas?

 

1. Nie bój się rozmawiać z dzieckiem. Gdy powiemy, że to nowa sytuacja, że pewne rzeczy musimy zmienić, ale wiemy co robić da to dziecku poczucie bezpieczeństwa, zapewni go, że mamy kontrolę nad sytuacją.

 

2. Bądźmy z dzieckiem szczerzy, nie wymyślajmy dziwnych historii, by złagodzić lęk dziecka. Pamiętajmy jednak by dostosować to co mówimy do wieku dziecka. Im ono młodsze tym pozostańmy na większym poziomie ogólności. "Ludzie chorują na chorobę, którą można się zarazić. Nam zależy na tym, by być zdrowym dlatego nie chodzisz do szkoły". Nie bójmy się pytań np.: A jak Ty zachorujesz? Odpowiedz: Pójdę do lekarza i on zrobi wszystko żeby mnie wyleczyć. I pamiętaj zdenerwowany dorosły to zdenerwowane dziecko.

 

3. Nie kwestionujmy uczuć dziecka. Pamiętajmy, że ono też może się bać. Nazwijmy z dzieckiem te uczucia. Powiedz: Rozumiem, że się denerwujesz to naturalne w tej sytuacji ale wiedz, że zrobimy wszystko byś był bezpieczny, wiemy co mamy robić. Dzięki temu damy dziecku odczuć, że mamy sytuację pod kontrolą.

 

4. Wytłumacz dziecku dlaczego nie może odwiedzać dziadków. Babcia czy dziadek to osoby starsze, mają zatem delikatniejsze zdrowie, musimy uważać żeby ich nie zarazić. Dziecku może brakować kontaktów z dziadkami. Pamiętajmy zatem o telefonach, rozmowach z użyciem komunikatora typu Skype.

 

5. Nie zakazujmy dziecku bawić się w "koronawirusa", zakładać dla zabawy maseczkę itp. W ten sposób dzieci oswajają lęk. Zabawa w superbohatera walczącego z koronawirusem na pewno obniży poziom napięcia i stresu.

 

6. Codzienne rytuały i stałość dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Teraz wszystko jest inaczej. Nie wstajemy rano, nie idziemy do szkoły. Ale i w domu możemy zaplanować nasze aktywności, narzucić sobie i dzieciom pewien rytm.

 

Anna Jasińska

 

Jak pomóc najmłodszym w miarę bezpiecznie i spokojnie przetrwać czas pandemii?

27 marca 2020